HomeInterneSe schimbă modul de impozitare al multinaționalelor

Se schimbă modul de impozitare al multinaționalelor

spot_img

La Guvern s-a lucrat, în ultima perioadă, la un nou sistem de taxare a companiilor multinaționale. Acest plan a fost finalizat și urmează să fie anunțat, miercuri, de la ora 13.00, de către ministrul de Finanțe, Alexandru Nazare.

Conform surselor noastre, în planul Guvernului figurează mai multe măsuri, dar cea mai importantă este legată de faptul că se elimină taxarea doar pe cifra de afaceri și se urmăresc banii obținuți ca profit. În acest fel, Guvernul a pregătit modificarea impozitării multinaționalelor din România pentru a ajunge la un grad mai mare de conformare fiscală.

În prezent, companiile multinaționale plătesc o cotă minimă de impozit pe profit de 15% în fiecare jurisdicție în care își desfășoară operațiunile. În România, impozitul este de 16% din profit, dar nu mai mic de 1% din cifra de afaceri, dacă aceasta depășește 50 milioane de euro.

Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, va avea, miercuri, de la ora 13.00, o conferință de presă în cadrul căreia va anunța toate detaliile.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lovitura de Presa nu răspunde pentru conținutul comentariilor și își rezervă dreptul de a le modera sau de a le respinge. Vă rugăm să folosiți un limbaj respectuos și civilizat în exprimarea opiniilor.
spot_img

Articole similare

Ultimele articole

Etichete

spot_img