HomeInterneSpionul rus din fruntea SIS de la Chişinău a fost eliberat în...

Spionul rus din fruntea SIS de la Chişinău a fost eliberat în România

spot_img

Fostul director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate al Republicii Moldova, arestat în septembrie, la cererea DIICOT, a fost eliberat.

Alexandru Bălan a petrecut 6 luni în spatele gratiilor, pentru tentativă de trădare și divulgare de informații care amenință securitatea națională a României.

Inculpatul a fost trimis de curând în judecată, după ce a fost acuzat că ar fi oferit informații clasificate strict secrete unor ofițeri ai KGB-ului din Belarus.

Bălan i-a convins totuși pe judecătorii instanței supreme să-l plaseze în arest la domiciliu. Acum, va trebui să poarte o brățară electronică de monitorizare.

În plus, a fost avertizat că, la cel mai mic semn că ar încerca, încă o dată, să ia legătura cu ofițerii bieloruși sau să divulge informații secrete, va fi arestat din nou.

Alexandru Bălan respinge în continuare toate acuzațiile, prin intermediul avocatului, și se declară nevinovat.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lovitura de Presa nu răspunde pentru conținutul comentariilor și își rezervă dreptul de a le modera sau de a le respinge. Vă rugăm să folosiți un limbaj respectuos și civilizat în exprimarea opiniilor.
spot_img

Articole similare

Ultimele articole

Etichete

spot_img