HomeInterneDrogurile fac ravagii printre copiii din Ploiești

Drogurile fac ravagii printre copiii din Ploiești

spot_img

În 2025, la Spitalul de Pediatrie Ploiești, 17 minori au ajuns, mulți dintre ei, din toaletele școlilor, direct la secția de Terapie Intensivă. Unii, în comă, din cauza consumului de canabis, cel mai mult, anunță Observatorul Prahovean.

În luna ianuarie 2026, au fost efectuate 18 teste pentru substanțe de abuz, în general pentru consum de canabis (marijuana), spun medicii. Cei mai mulți, spune managerul Spitalului de Pediatrie Ploiești, medicul Anca Miu, ajung la Camera de Gardă din Ploiești sub influența canabisului, benzodiazepinelor sau a etnobotanicelor.

„Consumă, cei mai mulți, canabis, barbiturice, benzodiazepine, etnobotanice… Xanaxul e «delicios». Ei (n.red. – minorii) ajung la UPU cu stare generală proastă, unii chiar în comă.

Părinții nu vor să recunoască, vor să îi ia cât mai repede acasă… Li se face testul din urină, pe care îl și repetăm când este neconcludent. E un test care poate evidenția o anumită intoxicație, dintr-o anumită clasă medicamentoasă”, spune medicul.

Cei mai mulți copii de aici sunt trimiși la secția de toxicologie a Spitalului «Grigore Alexandrescu» din București.

”Sunt copii din familii disfuncționale, fete păcălite de băieți cu bani, care cad pradă consumului de stupefiante pe fondul dezamăgirilor, ori puști din familii bine poziționate, care cred că acest consum de droguri e o normalitate.

Când se trezesc din sevraj, vor să plece, familiile, de rușine, îi încurajează”, povestește directorul medical al Spitalului de Pediatrie Ploiești.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lovitura de Presa nu răspunde pentru conținutul comentariilor și își rezervă dreptul de a le modera sau de a le respinge. Vă rugăm să folosiți un limbaj respectuos și civilizat în exprimarea opiniilor.
spot_img

Articole similare

Ultimele articole

Etichete

spot_img