Preşedintele Nicuşor Dan îi va primi azi, la Palatul Cotroceni, pe şefii de misiuni diplomatice, şefii oficiilor consulare şi directorii institutelor culturale româneşti, acreditaţi în străinătate, în contextul Reuniunii Anuale a Diplomaţiei Române, transmite Agerpres.
Potrivit programului postat pe site-ul Administraţiei Prezidenţiale, primirea va avea loc la ora 10:00, la Palatul Cotroceni.
Aceasta este prima întâlnire a şefului statului, de la preluarea mandatului acestuia, cu diplomaţii români acreditaţi în diferite ţări ale lumii, care anual, la finalul lunii august – începutul lunii septembrie, se reunesc la Bucureşti.
Ministerul Afacerilor Externe organizează, luni şi marţi, Reuniunea Anuală a Diplomaţiei Române (RADR2025), sub titlul „Un deceniu al schimbărilor: impactul diplomaţiei române”.
Evenimentul este organizat, conform tradiţiei, în apropierea Zilei Diplomaţiei Române, sărbătorită anual la data de 1 septembrie.



