După succesul aclimatizării stridiilor în Marea Neagră, specialiștii de la Institutul de Cercetare Marină „Grigore Antipa“ din Constanța au început un nou experiment. Au în vizor tot o specie cu potențial comercial ridicat: delicioasele scoici din Mediterana, denumite vongole. Acestea s-ar putea dezvolta și pe litoralul românesc.
Săptămâna trecută au fost plantate în Marea Neagră câteva zeci de kilograme de vongole aduse din zona Veneției. Acolo, servite cu paste, sos și vin alb sunt des cerute de milioanele de turiști.
Scoicile care au ajuns în apa de la noi au mărimi diferite, unele sunt puiet, iar altele au 2-3 centimetri, o dimensiune la care ar putea fi deja consumate. Iar testele în Marea Neagră sunt în plină desfășurare.
Magda Nenciu, cercetător Institutul ”Grigore Antipa” Constanța: „Aceasta este specia de vongolă pe care încercăm să o adaptăm la condițiile Mării Negre. Este denumita vongola verace, de dimensiune mai mare și foarte apreciată în gastronomia din Italia și sperăm că își va găsi o piață de desfacere și la noi“.
Victor Niță, cercetător Institutul ”Grigore Antipa” Constanța: „Testăm împreună cu colegi din Italia viabilitatea creșterii unei specii de vongolă de mare interes comercial și cu posibilități crescute de a fi un real succes în Marea Neagră“. Proiectul este dezvoltat în parteneriat cu investitori italieni.
Davide Zanellati, investitor italian: „Ne propunem să testăm poligoane de creștere în Marea Neagră. Am observat cu bucurie că, în ultima perioadă, acvacultura marină ia avânt în România și există, de asemenea, și interes din partea restaurantelor și supermarketurilor“. Iar testele continuă și în laborator. Aceste scoici delicioase se folosesc deja în bucătăria restaurantelor de la malul mării.



