HomeGeneralitățiGermania, noua destinație de vacanță a românilor

Germania, noua destinație de vacanță a românilor

spot_img

O analiză realizată de Revolut, care a acoperit atât piețele europene, inclusiv România, dar și destinații din afara Europei, arată care au fost țările în care românii au fost în concedii în acest sezon. Grecia rămâne destinația favorită de vacanță, dar în acest top trei intră Italia și în mod surprinzător Germania, informează Mediafax.

Datele analizate cuprind perioada 1 mai – 25 august 2025 și au arătat faptul că cele mai mari creșteri ale numărului de turiști români, în timpul concediilor de vară din 2025, au fost înregistrate în țări europene, iar pe primele trei locuri s-au situat Regatul Unit (+46%), Republica Moldova (+39%) și Polonia (+26%). Italia (+24%) și Bulgaria (+21%) au completat clasamentul primelor cinci destinații a căror atractivitate a crescut anul acesta.

De asemenea, cele mai mari cheltuieli de vacanță făcute de români s-au înregistrat în Grecia, respectiv 68 de milioane de euro. Pe locul al doilea se află Italia, cu aproape 64 de milioane de euro, urmată de Germania cu 60 milioane de euro.

În total, turiștii români au cheltuit în vacanța de vară peste 500 de milioane de euro, mai mult cu 8% decât anul trecut.

Aceeași analiză realizată de Revolut arată că România a încasat cei mai mulți bani din concediile făcute de turiștii din Regatul Unit (126 milioane de euro), din Germania (27 milioane de euro) și din Franța (17 milioane de euro). Pe locurile următoare s-au plasat turiștii irlandezi (15 milioane de euro) și cei italieni (14 milioane de euro).

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lovitura de Presa nu răspunde pentru conținutul comentariilor și își rezervă dreptul de a le modera sau de a le respinge. Vă rugăm să folosiți un limbaj respectuos și civilizat în exprimarea opiniilor.
spot_img

Articole similare

Ultimele articole

Etichete

spot_img