Parcul Herăstrău intră într-un proces de reconsolidare, după ce starea aleilor și a malurilor lacului s-a degradat în mod vizibil, fapt semnalat și de mulți bucureșteni, inclusiv de vedete.
Parcul Herăstrău va fi readus, sperăm, la o stare mai bună și mai firească decât acum, așa cum ar merita cel mai mare parc din București. City-managerul Capitalei, Lucian Judele, a anunțat când încep lucrările de consolidare a aleilor, a malurilor lacului, dar și de reparare a iluminatului din parc.
În 21 august, încep lucrările de consolidare a aleilor din Parcul Regele Mihai I (Herăstrău), a anunțat city-managerul Capitalei, Lucian Judele. Acestea se află într-o stare avansată de degradare, fiind un real pericol pentru vizitatori. El a mai precizat că lucrările vor începe de la ora 10.00. Astfel, cei care-și propuseseră o plimbare prin parc trebuie să aibă în vedere acest aspect.
„Ştiu că aşteptaţi de mult timp să auziţi că încep lucrările pentru punerea în siguranţă a malurilor din Parcul Herăstrău. Mâine dimineaţă (n.r. – joi), la ora 10, vor începe lucrările de consolidare a aleilor”, arată Judele într-o postare făcută miercuri după-amiază pe Facebook.
Acesta a mai precizat că, în curând, se va interveni și pentru repararea iluminatului. Începând din toamnă, după ce se va putea goli lacul, vor începe lucrările de consolidare a malurilor.
Bucureștenii s-au arătat deseori îngrijorați de starea deplorabilă a parcului și „au tras de mânecă” autoritățile întrebând când vor începe lucrările de consolidare, administrația făcând numeroase promisiuni care nu s-au materializat până în prezent.



