Cei 51 de pompieri români, care fac parte din modulul specializat în stingerea incendiilor de pădure, au decolat, joi dimineaţă, de pe Baza 90 Transport Aerian Otopeni ”Comandor aviator Gheorghe Bănciulescu”, pentru a pleca în misiune în Regatul Spaniei.
Transportul echipei de intervenţie se realizează cu sprijinul Ministerului Apărării Naţionale, pe cale aeriană, cu o aeronavă C-130 Hercules a Forţelor Aeriene Române. Pompierii români vor acţiona în regiunea Galicia, în apropierea provinciei Ourense.



