Gara de Nord din București intră într-un proces de modernizare. Proiectul vizează siguranța, confortul, accesibilitatea și conservarea patrimoniului. Investiția pentru Faza I este de aproximativ 500 de milioane de lei.
Gara de Nord din Capitală se modernizează
Gara de Nord din București, principalul nod feroviar al țării, a intrat într-un proces de modernizare, odată cu demararea proiectului „Modernizare, Consolidare și Reabilitare – Faza I”. Inițiativa este coordonată de CFR Infrastructură și urmărește transformarea gării într-un spațiu modern, sigur și funcțional.
Gara de Nord nu este doar o clădire de tranzit, ci un monument istoric și un simbol al Capitalei. Proiectul de „Modernizare, Consolidare și Reabilitare – Faza I” a demarat, având ca obiectiv transformarea acestui spațiu într-o gară modernă, sigură și prietenoasă cu călătorii, păstrând în același timp eleganța arhitecturală de altădată, anunță CFR Infrastructură.
Proiectul vrea să aducă spațiul la nivelul cerințelor actuale de mobilitate, totodată fără a pierde identitatea istorică. Este vizată atât clădirea principală, cât și zonele adiacente, având ca obiectiv principal creșterea nivelului de siguranță structurală, îmbunătățirea serviciilor pentru călători și integrarea unor soluții tehnice moderne.
Prima fază a proiectului vizează consolidarea
Prima fază a proiectului se concentrează pe lucrări de consolidare și reabilitare a elementelor esențiale ale clădirii. Intervenții vor fi asupra:
Fundațiilor
Structurii de rezistență
Instalațiilor electrice, termice, sanitare și de siguranță.
Totodată, proiectul include restaurarea elementelor de patrimoniu, precum Salonul Regal, care va fi reabilitat cu respectarea arhitecturii originale.
Modernizarea aduce și soluții menite să îmbunătățească experiența călătorilor. Sunt prevăzute:
Lifturi
Facilități pentru persoanele cu mobilitate redusă
Sisteme moderne de climatizare
Tehnologii „smart” pentru informarea și orientarea pasagerilor.
Vor exista și spații comerciale.
Această investiție reprezintă una dintre cele mai ambițioase inițiative de modernizare a infrastructurii feroviare din România, având drept obiectiv revitalizarea unui reper național și integrarea sa armonioasă într-un peisaj urban modern și funcțional, menționează CFR Infrastructură.
CFR anunță că traficul feroviar nu va fi suspendat integral pe perioada lucrărilor, ci doar câteva adaptări temporare.
Cum va arăta noua Gară de Nord
Suprafața totală pe care se vor desfășura intervenții se întinde pe 33 mii de metri pătrați. Investiția alocată pentru Faza I este de aproximativ 500 de milioane de lei, cu TVA, banii venind din fonduri externe nerambursabile prin Programul de Transport 2021–2027 și Bugetul de Stat.
Faza II se află în etapa finală de elaborare a Stadiului de Fezabilitate, iar cea de-a III-a este în etapa de elaborare a documentației pentru Studiul de Fezabilitate.



