HomeInternePoșta cere bani ca să dea ajutoarele pentru săraci

Poșta cere bani ca să dea ajutoarele pentru săraci

spot_img

Ajutorul de 50 de lei pentru românii vulnerabili riscă să vină la pachet cu o „taxă” ascunsă pentru stat: încă 22 de lei plătiți către Poșta Română. Practic, aproape jumătate din valoarea sprijinului ar putea ajunge nu la beneficiari, ci în buzunarul companiei de stat care îl distribuie.

Câţi bani cere Poșta Română
Ajutoarele, distribuite prin carduri de energie, vin la pachet cu cheltuieli administrative semnificative, care apasă greu pe umerii bugetului public.

Conform ofertei tarifare transmise Ministerului Muncii, Poșta Română solicită următoarele sume:
6 lei (fără TVA) pentru preluarea formularelor și introducerea datelor în sistem
8,5 lei (fără TVA) pentru tipărire, punere în plicuri și trimitere prin corespondență cu confirmare de primire
4,8 lei (scutit de TVA) pentru mandatul poștal prin care se achită efectiv sprijinul

Un calcul simplu arată că, pentru cele aproximativ 2 milioane de locuri de consum vizate, statul ar trebui să cheltuiască suplimentar aproape 44 de milioane de lei.

Totul se întâmplă în contextul în care premierul Ilie Bolojan a cerut reducerea cheltuielilor bugetare.

Ministrul Muncii revoltat de solicitări
Surse din negocierile aflate în desfășurare au declarat pentru Libertatea că ministrul Muncii, Florin Manole, a criticat dur solicitările Poștei Române, pe care le-ar fi catalogat drept „ticăloșie și nesimțire”.

Beneficiarii sunt:
persoanele singure cu venit net lunar de maximum 1.940 lei
familiile cu venit net lunar/membru de maximum 1.784 lei

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lovitura de Presa nu răspunde pentru conținutul comentariilor și își rezervă dreptul de a le modera sau de a le respinge. Vă rugăm să folosiți un limbaj respectuos și civilizat în exprimarea opiniilor.
spot_img

Articole similare

Ultimele articole

Etichete

spot_img