HomeGeneralitățiSpania, în război cu traficanții de antichități

Spania, în război cu traficanții de antichități

spot_img

Şapte presupuşi traficanţi au fost arestaţi în Andaluzia, în sudul Spaniei, în cadrul unei operaţiuni care a permis confiscarea a peste 3.000 de obiecte din Antichitate, în special monede, probabil furate din situri arheologice, a anunţat luni poliţia spaniolă, relatează AFP.

Autorităţile suspectează că aceste obiecte erau destinate vânzării online către cumpărători din Italia, Japonia şi Statele Unite. Pe lângă monede, au fost găsite proiectile de praştie din timpul romanilor, lămpi cu ulei şi vârfuri de săgeţi.

„Unele dintre obiectele confiscate sunt într-o stare de conservare atât de bună, încât nu ar fi putut fi extrase decât dintr-un sit arheologic, deocamdată necunoscut”, a precizat poliţia.

Suspecţii sunt acuzaţi, printre altele, de apartenenţă la o organizaţie criminală, spălare de bani şi încălcarea legislaţiei privind protecţia patrimoniului cultural. Obiectele confiscate au fost predate pentru analiză Muzeului Arheologic din Sevilla.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lovitura de Presa nu răspunde pentru conținutul comentariilor și își rezervă dreptul de a le modera sau de a le respinge. Vă rugăm să folosiți un limbaj respectuos și civilizat în exprimarea opiniilor.
spot_img

Articole similare

Ultimele articole

Etichete

spot_img