HomeSportComandant nou la CS Steaua

Comandant nou la CS Steaua

spot_img

Colonelul Petruţ-Dănuţ Sârghe-Ciobanu a fost împuternicit, pe o perioadă de şase luni, la comanda Clubului Sportiv al Armatei „Steaua” Bucureşti, transmite News.ro.

El vine la conducere după colonelul Ştefan Răzvan Bichir.

Noul comandant al Clubului Sportiv al Armatei „Steaua” s-a născut în anul 1970 în comuna Stolniceni-Prăjescu, din judeţul Iaşi, şi a absolvit Institutul Militar de Ofiţeri Activi „Nicolae Bălcescu” din Sibiu, în anul 1993.

El şi-a început cariera militară la Regimentul 90 Mecanizat, ocupând succesiv funcţii de comandă în mai multe unităţi ale Armatei Române.

De la 1 august 2022 şi până în prezent, colonelul Petruţ-Dănuţ Sârghe-Ciobanu a fost directorul Oficiului Naţional pentru Cultul Eroilor.

Este veteran al teatrelor de operaţii, având trei misiuni executate în Afganistan şi Irak. În semn de recunoştinţă pentru activitatea depusă, a fost decorat cu Ordinul „Virtutea militară în grad de Ofiţer cu însemn pentru război” (2004) şi i-au fost conferite mai multe embleme şi distincţii militare.

Secretarul de stat Eduard Bachide i-a urat succes în funcţie şi a declarat că mandatul la conducerea CSA „Steaua” reprezintă o mare responsabilitate şi că este convins că noul comandant o să facă faţă cu succes misiunii pe care o va avea.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lovitura de Presa nu răspunde pentru conținutul comentariilor și își rezervă dreptul de a le modera sau de a le respinge. Vă rugăm să folosiți un limbaj respectuos și civilizat în exprimarea opiniilor.
spot_img

Articole similare

Ultimele articole

Etichete

spot_img