HomeInterneContinuă valul de morți subite la Spitalul din Iași

Continuă valul de morți subite la Spitalul din Iași

spot_img

Un brancardier de 54 de ani a suferit un infarct la scurt timp după ce a ieşit din tură şi nu a mai putut fi salvat, după ce doi medici rezidenţi au decedat la două săptămâni distanţă. Medicina Legală trebuie să stabilească acum dacă există vreo cauză comună a celor trei decese. Deocamdată, doar pentru unul dintre medicii morţi a venit rezultatul necropsiei.

Un brancardier în vârstă de 54 de ani, care nu avea probleme medicale deosebite, a decedat în noaptea de marți spre miercuri. Este vorba de o nouă moarte subită, așa cum au spus cei de la Sfântul Spiridon. Urmează ca cei de la Medicină Legală să stabilească exact cauza morții, însă cel mai probabil este vorba de probleme cardiace.

De asemenea, a venit rezultatul parțial al necropsiei medicului rezident din anul IV, cel de 28 de ani. Acesta ar fi murit în urma unor leziuni pulmonare, în propriul apartament, în timp ce încerca să deschidă o fereastră. El își făcuse controale medicale pentru că se simțea rău în urmă cu ceva timp, însă acele controale nu au arătat o problemă deosebită.

După aceste decese au apărut foarte multe controverse în spațiul public, inclusiv discuții despre posibilitatea epuizării celor care lucrează la acest spital, în special a rezidenților de la gastroenterologie. Inclusiv cei de la conducerea secției spun că este una dintre cele mai grele specializări.

Chiar și ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, a cerut verificări pentru a se stabili dacă există vreo legătură între aceste decese. Doi medici rezidenți de la același spital au murit la două săptămâni distanță. Conducerea admite că există o mare problemă

Comunitatea medicală din Iași este profund îndurerată și tulburată, după ce doi medici rezidenți din cadrul Institutului de Gastroenterologie și Hepatologie al Spitalului „Sfântul Spiridon” au fost găsiți fără viață la doar două săptămâni distanță.

Cazurile, deși aparent fără legătură directă, scot la iveală probleme grave legate de epuizarea profesională, stresul cronic și lipsa unui sistem de sprijin psihologic pentru personalul medical tânăr.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lovitura de Presa nu răspunde pentru conținutul comentariilor și își rezervă dreptul de a le modera sau de a le respinge. Vă rugăm să folosiți un limbaj respectuos și civilizat în exprimarea opiniilor.
spot_img

Articole similare

Ultimele articole

Etichete

spot_img