HomeInterneSGG a propus cinci administratori pe patru ani la Transgaz; Ion Sterian, propus...

SGG a propus cinci administratori pe patru ani la Transgaz; Ion Sterian, propus pentru un nou mandat

spot_img

Secretariatul General al Guvernului (SGG) a propus cinci administratori pe patru ani la Transgaz (TGN), potrivit documentelor pentru Adunarea Generală din 29 aprilie, respectiv pe actualii administratori Ion Sterian, Ilinca VON DERENTHALL, Adina Lacrimioara HANZA, Nicolae MINEA, dar și pe Costin Mihalache (în locul lui Petru Văduva).

Recent, convocatorul AGA a fost completat cu numirea a 5 membri ai Consiliului de administrație al S.N.T.G.N. Transgaz cu durata mandatului de 4 ani începând cu data de 30.04.2025 și până la data de 29.04.2029, ca urmare a finalizării procedurii de selecție.

Astfel, AGA va constata încetarea mandatului administratorilor S.N.T.G.N. Transgaz S.A. respectiv, domnul Ion STERIAN, domnul Petru Ion VADUVA, domnul domnul Nicolae MINEA, doamna Ilinca VON DERENTHALL și administratorului provizoriu doamna Adina Lacrimioara HANZA, începând cu data de 30.04.2025, în condițiile legii.

SGG are 58,5% din Transgaz. Acțiunile TGN înregistrează o creștere de 41%, în ultimul an, la 27.3 lei/acțiune.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lovitura de Presa nu răspunde pentru conținutul comentariilor și își rezervă dreptul de a le modera sau de a le respinge. Vă rugăm să folosiți un limbaj respectuos și civilizat în exprimarea opiniilor.
spot_img

Articole similare

Ultimele articole

Etichete

spot_img