HomeInterneDușuri stradale și cișmele montate în București

Dușuri stradale și cișmele montate în București

spot_img

„Copii, seniori, corporatiști la costum sau livratori de mâncare, turiști, mămici cu cărucioare, nimeni nu ratează perdelele cu vapori de apă. Toți își încetinesc pașii și se bucură de câteva momente de prospețime“, este transmis. Pentru început, sunt funcționale două dușuri stradale, în Piața Unirii: la intersecția cu Bulevardul Unirii și pe Strada Halelor.

De asemenea, a fost montat încă un tunel de răcorire în Piața Universității, la Teatrul Național. Urmează alte cinci: Stația de metrou Titan (intersecție Str. Liviu Rebreanu & Bd. Nicolae Grigorescu), Șos. Alexandriei nr. 5 – Piața Rahova, Calea Victoriei, la Casa Centrală a Armatei Șos. Mihai Bravu – Magazinul Obor Aproape toată România se va afla sub o avertizare cod galben de temperaturi ridicate și caniculă, meteorologii anunțând temperaturi de 35 de grade, mai ridicate în vest și nord-vest.

”Joi, 25 iunie, în Banat, Crișana, Maramureș, Oltenia, Muntenia, Dobrogea, cea mai mare parte a Transilvaniei, sudul și estul Moldovei se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată. Maximele termice vor fi cuprinse între 30 și 35 de grade, cu cele mai mari valori în vest și nord-vest, unde izolat va fi caniculă”, a transmis ANM.

Meteorologii au emis avertizare cod galben, în intervalul 12.00 – 21.00, pentru cea mai mare parte a țării. Disconfortul termic va fi accentuat în zonele de câmpie, unde indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge și depăși ușor pragul critic de 80 de unități. Valul de caniculă care a lovit în Europa de Vest se extinde către Est Un val de căldură care a cuprins Europa de Vest a dus la o serie de maxime de temperatură fără precedent, Franța înregistrând cea mai caldă zi din istorie, Marea Britanie având temperaturi record pentru luna iunie, iar Spania atingând cea mai ridicată medie zilnică din 1950, relatează BBC.

Zeci de milioane de oameni se confruntă cu temperaturi insuportabile, care au atins aproape 41 °C la Paris și au dus la emiterea de coduri roșii de caniculă în vaste zone ale continentului. Indicatorul național al temperaturii din Franța – o medie a temperaturilor diurne și nocturne din zeci de localități – a atins miercuri 30 °C, cea mai caldă zi de când au început înregistrările, în 1947.

Mai mult de jumătate din țară se află în continuare sub alertă roșie de caniculă, zeci de mii de locuințe din vestul țării rămânând fără curent electric. Schimbările climatice determină creșterea temperaturilor în întreaga lume, dar în special în Europa. Este continentul care se încălzește cel mai rapid, ritmul de încălzire fiind de două ori mai mare decât media globală, potrivit serviciului climatic Copernicus. Acest fenomen provoacă valuri de căldură mai intense în timpul verii, o presiune mai mare asupra aprovizionării cu apă a Europei și incendii de pădure mai violente.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lovitura de Presa nu răspunde pentru conținutul comentariilor și își rezervă dreptul de a le modera sau de a le respinge. Vă rugăm să folosiți un limbaj respectuos și civilizat în exprimarea opiniilor.
spot_img

Articole similare

Ultimele articole

Etichete

spot_img