Atât SUA, cât și Iranul au criticat NATO, acuzând Alianța că, pe de o parte, nu a oferit suficient sprijin Washingtonului, iar pe de altă parte că a oferit prea mult în conflictul din Orientul Mijlociu, scrie LE PARISIEN, relatează Rador Radio România.
NATO a dezamăgit ambele tabere
Atât Statele Unite, cât și Iranul și-au exprimat nemulțumirea față de atitudinea Alianței Nord-Atlantice de la începutul conflictului din Orientul Mijlociu.
Președintele american Donald Trump a reiterat miercuri, în prezența secretarului general al NATO, Mark Rutte, primit la Casa Albă, că statele membre ale Alianței „au abandonat” Statele Unite în timpul războiului împotriva Iranului. „Dacă în această funcție (n.r. – de secretar general al NATO) s-ar fi aflat altcineva, sincer vă spun că nici măcar nu am fi avut această reuniune astăzi, pentru că am fost abandonați /SUA de către NATO/”, a declarat liderul american în timpul unei discuții cu jurnaliștii în Biroul Oval.
„Nu aveam nevoie de ajutor, dar ar fi fost frumos să ne spună: «Am dori să vă ajutăm»”, a explicat Trump. „Tot ce vreau este loialitatea lor. Nu avem nevoie de banii lor, nu avem nevoie de nimic”, a adăugat el, adresându-se indirect celorlalte state membre NATO. „Dați-ne doar o mână de ajutor”.
Donald Trump și-a îndreptat apoi criticile în special împotriva Spaniei, pe care a calificat-o drept „îngrozitoare”, declarând totodată că a fost „dezamăgit” și de Italia, Regatul Unit, Germania și Franța.
În schimb, președintele american l-a elogiat în mod deosebit pe președintele turc Recep Tayyip Erdoğan pentru atitudinea sa în timpul conflictului și s-a declarat, de asemenea, mulțumit de omologii săi rus și chinez, Vladimir Putin și Xi Jinping.
„Erdoğan este un mare lider, un om foarte puternic. I-am cerut să rămână în afara războiului și a făcut-o. La fel și președintele Xi și, de fapt, și Putin”, a declarat Donald Trump.
„V-ați putea gândi că Vladimir avea alte lucruri la care să se gândească, dar toți au rămas în afara conflictului. A fost destul de remarcabil”, s-a declarat satisfăcut liderul de la Casa Albă.
Turcia va găzdui luna viitoare summitul NATO, la care Donald Trump și-a anunțat participarea.
Mark Rutte, preocupat în permanență să își asigure bunăvoința președintelui american, a făcut tot posibilul pentru a-l pune într-o dispoziție favorabilă. Prea mult chiar? El s-a lăsat purtat și de unele confidențe care nu au trecut neobservate tocmai la Teheran.
Purtătorul de cuvânt al diplomației iraniene, Esmaïl Baghaï, a acuzat joi dimineață NATO de „complicitate” la „războiul de agresiune ilegal” declanșat împotriva Iranului de Statele Unite și Israel.
Reacția sa a venit după declarațiile făcute de secretarul general al NATO, Mark Rutte, într-un interviu acordat postului Fox News, potrivit cărora „500 de avioane americane au decolat de la baze americane din Italia” pentru a sprijini operațiunea militară americano-israeliană „Epic Fury”, lansată împotriva Iranului la 28 februarie.
Mark Rutte a afirmat, de asemenea, că aeroportul din București și-a redus numărul zborurilor comerciale pentru a face loc aeronavelor de realimentare utilizate în cadrul operațiunii și că, pe durata conflictului, între 4.000 și 5.000 de misiuni aeriene ale avioanelor americane au fost efectuate de la baze situate în Europa.
Italia, indignată de declarațiile lui Mark Rutte
„Acesta este un act de recunoaștere clar și incriminator al complicității active a NATO la un război de agresiune ilegal purtat împotriva unui stat suveran membru al ONU”, a scris Esmaïl Baghaï pe platforma X. „Secretarul general al NATO a indicat în mod explicit Italia și România ca participante la agresiunea împotriva Iranului”, a subliniat purtătorul de cuvânt al Ministerului iranian de Externe.
„Aceste țări, precum și toate celelalte state europene care au sprijinit agresiunea americano-israeliană împotriva Iranului, trebuie să explice propriilor cetățeni și întregii lumi de ce au ales să devină complici ai acestui act evident de agresiune și ai comiterii unor atrocități în masă împotriva populației iraniene”, a adăugat oficialul iranian.
În Italia, Ministerul Apărării a condamnat miercuri declarațiile lui Mark Rutte, apreciind că acestea au transmis „un mesaj complet înșelător”. Roma a precizat că a permis Statelor Unite să utilizeze bazele sale exclusiv pentru zboruri tehnice și logistice, nu pentru misiuni de luptă.
De cealaltă parte, România, prin vocea ministerului Afacerilor Externe, a respins ferm acuzațiile Iranului. „Reiterăm că România nu a fost parte a acestui conflict, prioritatea țării noastre fiind sprijinirea constantă a eforturilor diplomatice care au avut ca scop dezescaladarea regională și obținerea unui climat de pace și securitate în Orientul Mijlociu.
De asemenea, reamintim că decizia României la care se face referire a fost luată în contextul acordurilor bilaterale existente cu SUA. Romania este o tara Aliata cu responsabilitati si angajamente pe care le respecta pe deplin.
Subliniem încă o dată că toate deciziile pe care România le ia în exercitarea suveranității sale sunt atent evaluate pentru a ne asigura că acestea sunt în conformitate cu prevederile Cartei ONU și cu normele relevante de drept internațional”, a punctat Ministerul român al Afacerilor Externe.



