Guvernul propus de Adrian Veștea nu a reușit să obțină votul de învestitură al Parlamentului, iar premierul desemnat a reacționat imediat, exprimându-și regretul pentru eșecul proiectului politic pe care l-a propus.
Veștea a declarat că a acceptat candidatura pentru funcția de prim-ministru din dorința de a contribui la depășirea blocajului politic și a subliniat că intențiile sale au fost orientate către stabilitatea României.
Adrian Veștea: „Am venit în acest proiect cu bune intenții”
„Am venit în acest proiect cu bune intenții. Am considerat că este necesar să răspund la această provocare. (…) Îmi pare rău că nu s-a putut materializa”, a declarat Adrian Veștea după votul din Parlament.
Avertisment privind perioada următoare
Premierul desemnat a avertizat că respingerea Guvernului ar putea prelungi incertitudinea politică și economică într-un moment dificil pentru România.
„Cred că în perioada următoare va fi tot o perioadă de nesiguranță, de neliniște pentru români”, a afirmat Veștea.
Deputaţii şi senatorii au finalizat, luni, votul din plenul comun al Parlamentului, reunit pentru învestirea Guvernului Adrian Veştea.
Miniştrii propuşi de Veştea au fost audiaţi luni de comisiile de specialitate ale Parlamentului.
Votul asupra cererii de acordare a încrederii Parlamentului asupra programului şi a întregii liste a Guvernului a fost secret cu bile.
Pentru ca Guvernul să fie învestit este nevoie de votul favorabil a cel puţin 233 de parlamentari. Conform numărătorii paralele, doar 207 voturi au fost exprimate.



