În sfârșit, sunt în măsură să vă informez de ce schimbarea șefului SIE a devenit prioritatea absolută a mandatului prezidențial a lui Nicușor Dan. Pentru că altfel, din una, două: Ori actualul SIE își schimbă și oficial denumirea în BND, ori “rahatul operativ de la Baku” va exploda la București și atunci chiar că nimic nu va mai putea fi recuperat.
Da, o știu prea bine, ”corporatistul” din fotografie a fost deja retras de la postul din România… După cum la fel de bine știu că dacă lucrurile se vor rezolva “de la sine”, atunci nici că-i veți mai vedea figura… Dar dacă nu… Uite doar așa, SĂ SE ȘTIE CĂ SE ȘTIE, mai avem structuri contrainformative și în țara asta. Așa că s-a luat urma tuturor curselor, facturilor și plăților dintre Baku, Berlin și un București unde până și “logistica” Ministerului Apărării Naționale “a pus botul” la niscai contracte de zeci de milioane de euro.
Asa că, până ce vom avea Axa București -Paris, București –Varșovia, București -Tel Aviv sau ce ne-o fi și nouă scris, cu siguranță Axa Berlin-Baku NU va pune viitorul șef al SIE. Iar dacă stânga roșie și dreapta mai mult portocalie, decât galbenă nu se înțeleg, să nu uite că Laura Codruța Kovesi și-a dat deja acceptul…



