Primăria Capitalei vine cu noi promisiuni legate de regenerarea zonei Gării de Nord din București, un loc emblematic al orașului.
Într-o întâlnire de lucru ce a avut loc la sediul Ministerului Transporturilor, la care au participat primarul interimar Stelian Bujduveanu, primarul Sectorului 1, George Cristian Tuță și ministrul Transporturilor, Ciprian Șerban, s-a discutat despre transformarea zonei într-un nod intermodal, care să conecteze eficient toate mijloacele de transport din gară.
Gara de Nord se va transforma într-un nod intermodal modern
Primarul interimar al Capitalei, Stelian Bujduveanu, informează printr-o postare pe pagina de Facebook că PMB, alături de Ministerul Transporturilor și Primăria Sectorului 1, demarează un proiect de regenerare urbană în zona Gării de Nord. Edilul subliniază că acest nod de transport este esențial pentru București, însă se află de prea mult timp într-o stare avansată de degradare.
Proiectul vizează:
– transformarea zonei într-un nod intermodal care să conecteze eficient metroul, tramvaiul, autobuzul, troleibuzul, taxiurile și trenurile;
– construirea unei parcări subterane de tip park&ride
– realizarea unei zone de agrement suspendată, între clădirea Gării de Nord și Pasajul Basarab – un parc urban verde, cu alei pietonale, spații de joacă
– modernizarea tuturor arterelor importante și a spațiilor publice adiacente, fiind vorba despre:
Calea Griviței,
Bd. Dinicu Golescu,
Bd. Gheorghe Duca,
Str. Gării de Nord.
Proiectul va fi lansat prin concurs internațional de soluții, transmite primarul interimar al Capitalei.



