HomeInterneStudenții lăsați fără burse, trimiși la muncă!

Studenții lăsați fără burse, trimiși la muncă!

spot_img

Ministrul Educației, Daniel David, s-a întâlnit mari cu reprezentanții studenților după ce tinerii au reclamat tăierea burselor. El le-a recomandat celor care rămân fără bani să își găsească un loc de muncă part-time.

În timpul întâlnirii, unul dintre studenți l-a întrebat pe Daniel David ce ar trebui să facă de acum încolo în situația în care bursele se reduc.

“În primul rând, m-aș adresa universității pentru suport. Chiar dacă poate mecanismul nu există încă creat, m-aș adresa facultății și departamentului pentru suport. Nu vreau să vă supăr, dar cumva poate că m-aș gândi să îmi iau un job part-time. Știu, noi nu avem cultura asta, dar eu sunt mai familiarizat un pic cu mediul american, în care studenții au un job part-time, inclusiv nu doar peste vară, când nu au cursuri, uneori și pe parcursul anului”, a declarat Daniel David

După întâlnirea de azi, Alianța Națională a Organizațiilor Studențești din România (ANOSR) și-a exprimat “dezamăgirea față de lipsa unor asumări ferme din partea ministrului Educației cu privire la eliminarea măsurilor care afectează studenții, precum și de absența neanunțată și nejustificată a prim-ministrului de la orice formă de dialog cu studenții”.

“În acest context, liderii studenților adunați din toată țara în Timișoara vor protesta în Piața Victoriei începând cu ora 14, pentru a semnala faptul că studenții nu acceptă lipsa unui dialog deschis, transparent și fundamentat pe date ce ilustrează situația reală în care se află studenții”, potrivit unui comunicat al studenților.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lovitura de Presa nu răspunde pentru conținutul comentariilor și își rezervă dreptul de a le modera sau de a le respinge. Vă rugăm să folosiți un limbaj respectuos și civilizat în exprimarea opiniilor.
spot_img

Articole similare

Ultimele articole

Etichete

spot_img