HomeSportBere pe stadioane!

Bere pe stadioane!

spot_img

Ciprian Paraschiv, deputat AUR și președinte al Comisiei pentru Tineret și Sport din Camera Deputaților, a anunțat azi că a finalizat lista de propuneri pentru modificarea Legii 4 / 2008, privind prevenirea şi combaterea violenţei la competiţiile sportive.

Paraschiv (50 de ani) a fost căpitan al lui Poli Iași, iar ulterior a fost consilier în Ministerul Sportului și a lucrat 10 ani ca director de dezvoltare în FRF și observator UEFA.

El vrea să înlocuiască anumite paragrafe din legea amintită, pe care le consideră depășite, cu altele adaptate nevoilor actuale din sportul românesc. De-a lungul timpului, suporterii, în special cei din galerii, au reclamat că forma actuală e învechită și prea restrictivă.

Proiectul de lege depus oficial azi de Paraschiv conține câteva modificări de impact. Cele mai spectaculoase sunt:

  • mai multe facilități pentru persoanele cu nevoi speciale: „Organizatorul trebuie să asigure accesul pentru persoanele cu nevoi speciale, grupuri sanitare, precum și locuri special amenajate astfel încât să nu fie obstrucționată vizionarea spectacolului sportiv”.
  • se va permite consumul de bere pe stadioane: „Organizatorul competiției va permite vânzarea, distribuirea sau consumul băuturilor fără alcool și a celor slab alcoolizate, cu o concentrație alcoolică de până la 5% în volum, numai în pahare fără capac, din hârtie sau din material plastic”

În același timp, organizatorii vor fi obligați să afișeze, în locuri vizibile, „atenționări privind consumul responsabil de băuturi alcoolice“. Apoi, e interzis accesul oricărui spectator în stare de ebrietate ori sub influența substanțelor halucinogene. Sau va fi evacuat ulterior dacă va fi descoperit în stadion în starea respectivă.

Spectacolele pirotehnice vor fi legale pe stadioane: „Organizatorul de competiții sau de jocuri sportive poate desfășura spectacole pirotehnice organizate doar de către o societate specializată și autorizată conform legii și doar pe stadioane”.

Așadar, nu fanii vor putea face aceste show-uri, cum s-a întâmplat până acum, ci doar firme specializate și autorizate. De altfel, spectatorilor le va fi în continuare interzis accesul în arene cu „făclii, torțe, artificii, petarde, materiale explozive, incendiare sau fumigene”.

În propunerea de modificare a legii apare și acest paragraf: „Accesul minorilor în zona rezervată spectacolului pirotehnic este strict interzis”. El sugerează că show-urile nu vor avea loc în tribune, ci la marginea terenului, într-o zonă securizată anterior, pentru că în tribune sunt minori.

Inițiatorul acestor modificări ale Legii 4 / 2008, Ciprian Paraschiv, e optimist că ele vor fi aprobate. El crede că sportul va avea de câștigat pentru că, de exemplu, cluburile sau federațiile vor avea noi surse de venit (prin vânzarea de băutuiri slab alcoolizate la meciuri), iar showurile pyro controlate vor aduce un plus de spectaculozitate și vor înlătura din riscurile de până acum, când ele erau organizate de suporteri. „Mă bucur că am putut onora această promisiune publică pe care am făcut-o, de a elabora și a depune forma finală a legii.

Obiectivul e clar: până la sfârșitul lui 2025, legea să intre în vigoare!”, a spus Paraschiv azi. „Am avut inițiativa acestui proiect extrem de important pentru sportul românesc. Am reușit să depășim bariere și prejudecăți inutile, să cultivăm și să evidențiem elementele esențiale pentru o legislație actualizată și funcțională”, a mai notat fostul fotbalist, acum politician.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lovitura de Presa nu răspunde pentru conținutul comentariilor și își rezervă dreptul de a le modera sau de a le respinge. Vă rugăm să folosiți un limbaj respectuos și civilizat în exprimarea opiniilor.
spot_img

Articole similare

Ultimele articole

Etichete

spot_img